Şefimiz Hüseyin Altuntaş ile Söyleşimiz

Şefimiz Hüseyin Altuntaş ile Söyleşimiz

Blog | 22 Mart 2016


Bize kısaca kendinizden ve mutfak geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

18 yaşında mutfakta çalışmaya başladım ve çabalarım sonucu kısım şefliğine terfi ettim ardından da baş şef olarak yükseldim. Dünya mutfağı, Türk mutfağı ve Deniz mahsulleri üzerine pek çok otel ve restoranda görev aldım. Şu anda da Camgöz Balıkçısı’nda keyifle çalışmaktayım.

Bu mesleği seçmenizdeki en büyük etken nedir?

Yemek yapmak benim için mesleğimin yanı sıra bir tutku diyebilirim. İnsanların benim emeğimle hazırladığım bir yemeği yerken mutlu olması, beğenilerini görmek beni hem heyecanlandırıyor, hem de başka hiçbir meslekte elde edemeyeceğim bir keyif veriyor.

Bir aşçı olarak mutfakta çalışmanın zor yanları ve kolay yanları sizce nedir?

Mutfakta çalışmak aslında severek yapınca ve öğrenmeye hevesli olunca kolay bir iş. Ekip çalışması gerektiren her işte olduğu gibi uyum çok önemli. Doğru bir kadro ile zorluk olarak nitelendirilebilecek tüm unsurlar da kolaylıkla aşılabilir. Bir de mutfakta her işi yapmaya hevesli olmak lazım, herkes birbirine yardımcı olmalı, yol göstermekten kaçınmamalı.

Deniz mahsulleri üzerine yoğunlaşmaya nasıl karar verdiniz? Hazırlamaktan en çok keyif aldığınız yiyecek nedir?

Ankara, denize kıyısı olmamasına rağmen balıkçılık konusunda gelişmiş bir şehir. Ankaralılar da damak zevklerine oldukça düşkünler. Benim deniz mahsulleri üzerine eğilmemde biraz da yaşadığım şehrin etkisi var diyebilirim. Hazırlamaktan en çok keyif aldığım yiyecekler meze çeşitleri. Meze barımızda her gün adeta görsel bir şölen oluşturuyoruz.

Camgöz mutfağının başarısının arkasında yatan sır nedir?

İyi bir kadro, birinci sınıf malzeme, yeni lezzetler denenmesine olanak sağlayan bir menü ve hijyene gösterilen özen Camgöz Mutfağını başarılı yapan etmenler arasında diyebilirim.

Camgöz Blog takipçilerine özel mutfağınızdaki lezzetlerden mutlaka denenmesi gerekenleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Lezzetlerimiz gerçekten çok güzel, Camgöz’e gelip de menümüzden tadan misafirlerimiz mutlaka tekrar gelmekte ve her seferinde yeni lezzetler keşfetmekte, bu da bizleri çok memnun ediyor.  64 çeşit meze ve 40 çeşit ara sıcağa ve her gün değişen taptaze balık çeşitlerine sahip bir menüden bahsederken öneri yapabilmek çok zor. Balık adana, balık simit, levrekli çıtır şevketi bostan ve pesto soslu ahtapot sarma benim favorilerim arasında.

Son olarak genç aşçılara, şef adaylarına ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Aşçılık sevmeyen bir insanın yapabileceği bir meslek değil. Mutfak tutkusu çok başka bir şey. Eğer ki mutfağa ilgi duyuyorlarsa ve araştırmaya öğrenmeye hevesli yapıları varsa mutlaka hayallerinin peşinden gitsinler ve asla pes etmesinler. Aşçılık zamanla, deneyimle başarı kazandırır, kadirşinas bir meslektir. Gerçekten güzel yemek yaparsanız, kendinizi geliştirirseniz mutlaka karşılığını alırsınız.


Paylaş